Vannstandsrapport for Gaula 30. april 2009.

I dag ble ettermiddagskaffen drukket i Gaulfossen, været er strålende i Trøndelag for tiden. Det var bare kjempegodt og sitte ved elva og kose seg. I morgen reiser jeg til Skottland, jeg skal være med på messa til bladet ”Trout and Salmon” i Kelso by ved River Tweed. Jeg skal ha noen foredrag om fluekasting der, dette gleder jeg meg veldig til. Det er stort og komme dit hvor fluefiske etter laks startet for lenge siden, fra jeg var en ung fluefisker har jeg sett bilder og lest bøker om det Skotske laksefisket. Derfor er det en stor opplevelse for meg og komme dit og skal vise fram mine kasteteknikker. Dette sitter jeg og tenker på denne kvelden ved Gaulfossen, du verden hvor jeg gleder meg til både Skottlandsturen og selvfølgelig laksestarten her hjemme om 1 måned akkurat.

Vårflommen.
De siste 4 dagene har elva gått både opp og litt ned i vannstand, men den har ikke vært under 200 kubikk i Gaulfossen så laksen har ikke kommet seg over fossen i denne uka.
I dag er det en svært varm april dag i Midt Norge, så elva kommer til og stige kraftig i løpet av kvelden og natta.
Jeg snakket akkurat med en kamerat i fra Røros, han kan fortelle at de har det rene sommerværet på Røros i dag. Han forteller også at det er mye snø i det viktigste nedslagsfeltet for Gaula, altså Ålen og innover mot Tydal samt i Singsås/Forelhogna området. Alle småelver går flomstore i dette øyeblikk. Det var observert isfiskere i aksjon i går på Røros, men isen på vannene begynner og løsne i vannkanten, så nå vil det smelte i full fart i de neste dagene.
Elva steg til over 400 kubikk denne ettermiddagen men den kommer ikke til å stoppe der, dette vil si at vårflommen er i full gang nå.
Jeg så ikke noe laks i dag heller, men det er ikke så rart på denne vannstanden.
Neste rapport kommer torsdag i neste uke.

Mvh.
Jan Erik.

 

Vannstand i Gaula 30. april.

 

Nedstrøms Melhusbrua.

 

Nedstrøms brua på Kvål.

 

Oppstrøms brua på Lundamo.

 

Elva inne i laksebua, mye vann nå ja.

 

Utgangen av Gaulfossen, ingen lakser kommer opp her nå.

 

Gaulfossen.







Til topp
Tlf. 93 21 19 24 - E-mail j-granbo@online.no - Copyright © 2008
Til topp